Boilers, Furnaces and Water heaters-2

In the first photo you see a boiler system with different types of radiant heat points, with some of the controls required to operate the systems.
Below is a furnace system showing some of the components needing to be serviced.
picture-142.png

heat loss calculation we can look at the different types of fuels vs. the costs of a geothermal system.
But before we can start we must enter some of the basics:
#1 the location of the house for the average winter low temperature.
#2 the location of the house for the average summer high temperature.
#3 what do you keep your thermostat at in the wintertime.
#4 what do you keep your thermostat for A.C. in the summer time.
#5 The Calculation is written for 67° ambient temperature.
#6 in your area how many heating degree-days are there in Mpls. there are 8000.0
Duluth 9818.0
#7 in your area how many Cooling degree-days are there in Mpls. there are 743.0
Duluth 180.0
picture-141.png

#8 what is the efficiency of your furnace
#9 what is the Seer rating of your Air Conditioner.
Now with these parameters plugged in the numbers than tell a story
picture-157.pngIn the
There are 3 heat loss charts for 1988, 1998, 2008 the first line down is the cost of the fuel the 2nd line is the if your furnace is running at 100% Eff. The 3rd row down is per year to heat the house. The 4rth row is the cost savings per month if you have Geo thermal heating installed instead of the fuel you have. But notice the 5th row down this one is important, this tell you if you are a wise steward of you money. If the pay back in years is 10 years or less you could save a lot of money. In 1988 if you had an Electric furnace and changed it in 88 by 1997 the system would have been paid off and today you would have $37,015.00 more in your pocket. This price is based on the electric price in 1988 and we all know that the price has risen for electric energy. In the 2008 Chart look at the pay back on all 4 types of fuel. The price of LP gas is 4.03 dollars per gallon now, and is going up – I heard it could reach 8.00 per gallon by spring. If it only goes up only an additional $2.00 it will cost you 1500.00 per month on a budget, can you afford it.